KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15075105
nr 1507 5105
Götrik Örtenholm
(1913-2005), Sverige
Oljemålning, Stockholmsmotiv, vy mot Riddarholmen och Gamla Stan. Signerad, daterad 1944. Olja på pannå, 61x82 cm, yttermått inklusive ram: 81x102 cm
Götrik Örtenholm, svensk bildkonstnär född 1913, död 2005.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 5 december 2022
kl 19:38:06
5/12 19:24:25
Götrik Örtenholm
Läs mer om Götrik Örtenholm